Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 601,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
Novinky
20.04.2022
Jak je to s maďarskou paprikou
Možná nevíte, že ovoce a zeleninu a zvláště pak papriky ve špičkové jakosti, takřka nejlepší na světě, pěstují Maďaři. Více se dočtete na https://w... číst celé
20.04.2022
Maďarská paprika je ve světě pojem
Patříte-li mezi gurmány a vyznáváte zdravý životní styl, pak by do vašich všedních i svátečních dnů skvěle zapadlo cokoli, Více se dočtete na https... číst celé
20.04.2022
Maďarské pochoutky se ve světě neztratí
Mírné klima, rozsáhlý rovinatý kraj s dostatkem vláhy tuto zemi předurčil k rozvinutému zemědělství. Zelenina je v této zemi velice oblíbená a umí ji ... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Grilování je radost

klobása na grilu

Jak na to, se můžete inspirovat zde

facebook

 

  1. Úvod
  2. Oblíbené maďarské recepty
Budapešťské svíčkové medajlonky, (Bélszín Budapest-módra)

1 velká cibule, 60 g tuku, 1/2 lžičky lahůdkové mleté papriky, 300 g telecích kostí, sůl, čerstvě mletý černý pepř, 200 g husích jater, 100 g uzené šunky nebo slaniny, 2 masité papriky, 200 g žampionů

1 velké rajče, 150 g zeleného hrášku, 800 g hovězí svíčkové, 80 ml oleje

Cibuli nakrájíme nadrobno, opečeme ji na tuku, odstavíme a posypeme mletou paprikou. Přidáme kosti a přilijeme tolik vody, aby byly pokryté. Trochu osolíme a přikryté zvolna vaříme asi 40 minut. Vývar přecedíme přes husté síto, podle potřeby přisolíme, mírně opepříme a udržujeme teplý.

Husí játra a uzenou šunku (nebo slaninu) nakrájíme na drobné kostičky (do velikosti nejvíce 5 cm). Papriky zbavíme jádřinců, houby očistíme, rajče oloupeme a vše nakrájíme nadrobno.

Šunku (slaninu) opečeme na pánvi, přidáme trochu vývaru, papriku, rajče, houby a husí játra a za stálého míchaní několik minut prudce zahříváme. Přisypeme hrášek a ragů ještě podusíme.

Svíčkovou nakrájíme na plátky silné asi 2 cm a rukou je doširoka roztlačíme (popřípadě je velmi mírně naklepeme hranou paličky). Medailonky z obou stran krátce opečeme na rozpáleném oleji - maso musí mít růžovou barvu.

Polovinu hotového ragů rozprostřeme na předehřátou mísu a na ně položíme medailonky. Na každý medailonek dáme asi 1 lžíci ragů.

Jako přílohu podáváme bramborové hranolky (nebo rýži) a ozdobně krájené bramborové plátky.

Převzato z knihy Culinaria Maďarsko.

Svíčkové medailonky

Husí játra s pečenými jablky (Libamájszeletek roston, sült almával)

10 porcí

1,6 kg husích jater , 1 kg jonatánů, 250 g másla, 2 dcl tokajského vína „ Szamorodni ''

hrst zelené petrželky, sůl, mouka

Husí játra očistíme, opatrně zbavíme žluči, umyjeme dobře ve studené vodě, osušíme v čisté utěrce a nakrájíme na stejné kousky. Nenaklepáváme, pouze zformujeme plochou stranou nože! Osolíme, z obou stran obalíme v mouce a na rozpuštěném másle opečeme dočervena. Dáváme pozor, aby se játra nerozdrobila. Hotová husí játra vyjmeme z tuku, na který vložíme jadřinců zbavená, na plátky pokrájená jablka a pečeme. Upečená jablka vyjmeme, na tuk vlijeme tokajské víno, ochutíme jemně nakrájenou zelenou petrželkou a dobře povaříme.

Pokrm servírujeme takto: Na ohnivzdornou předehřátou mísu vložíme kousky husích jater, na každý položíme plátek jablka a všechno polijeme šťávou z tokajského vína. Jako přílohu podáváme smaženou bramborovou slámu, rizoto nebo bramborovou kaši.

Husí játra

Pepřový tokáň, (Borsos tokány)

800 g hovězího masa (horní šál), 1 velká cibule nakrájena nadrobno, 40 g tuku, sůl a pepř

1 prolisovaný proužek česneku, 200 ml suchého bílého vína, rajčatový protlak

Maso nakrájíme na 5 mm tlusté a 5 cm dlouhé proužky. Cibuli opečeme na tuku dozlatova. Přidáme maso a opečeme ho ze všech stran, osolíme a opepříme. Přidáme česnek a víno a přikryté dusíme při nízké teplotě. Podle potřeby přilijeme vodu. Jakmile je maso zpola hotové, vmícháme rajčatový protlak, podle potřeby přidáme vodu a maso dusíme doměkka. Přitom odvaříme co nejvíce tekutiny. Pokrm má mít hustou hnědou omáčku.

Jako přílohu podáváme bramborovou kaši, rýži nebo polentu.

Převzato z knihy Culinaria Maďarsko.

Pepřový tokáň

Perkelt ze sumce, (Harcsapörkölt)

1 sumec (asi 1,5 kg), sůl, 1 velká cibule, 1 velké rajče, 2 - 3 papriky, 60 g tuku, 1 lžička mleté sladké papriky

Rybu zbavíme šupin, vykucháme, očistíme a otřeme. Odřízneme hlavu a ocas, vložíme je do vody a necháme vařit. Rybu nakrájíme na plátky a maso z obou stran osolíme.

Cibuli oloupeme a nakrájíme na kroužky. Rajče a očištěné papriky nakrájíme na malé kousky. Cibulové kroužky opečeme na tuku do zlatova, odstavíme a posypeme mletou paprikou. Přidáme kousky rajčete a paprik a dobře promícháme. Rybí vývar přecedíme na zeleninu, přikryjeme a necháme vařit. Jakmile vývar zhoustne, přidáme rybu a zvolna vaříme asi 20 minut. Podáváme s noky nebo vařenými bramborami.

Převzato z knihy Culinaria Maďarsko.

Perkelt ze sumce

Plněné zelné listy, (Töltöt káposzta)

300 g uzených vepřových žebírek, 1 kg kysaného zelí, 1 středně velká cibule, 50 g vařené rýže

500 g mletého vepřového masa, sůl a pepř, 60 g tuku, 8 kysaných zelných listů, 3 lžiíe mouky

2 lžíce lahůdkové mleté papriky a 200 - 300 g zakysané smetany

Z uzených žebírek uvaříme vývar. Kysané zelí propláchneme tekoucí studenou vodou. Cibuli nakrájíme nadrobno. Rýži, maso, polovinu cibule, sůl a pepř promícháme s trochou tuku. Ze zelných listů vyřízneme tuhá žebra nebo je naplocho rozklepeme. Na každý list dáme trochu masové směsi, pevně ho svineme a konce založíme. Zbylou cibuli necháme zesklovatět na malém množství tuku a dáme na ni polovinu kysaného zelí. Na něj rozložíme závitky a pokryjeme je zbylým zelím. Zalijeme vývarem z žebírek tak, aby bylo všechno zelí pokryté a při nízké teplotě vaříme asi hodinu. Ze zbylého tuku, mouky a papriky připravíme jíšku a zahustíme jí zelí. Závitky nejprve vyjmeme a po zahuštění opět vaříme do rendlíku. Potom zelí ještě asi 10 minut vaříme.

Závitky servírujeme horké a podáváme k nim zakysanou smetanu.

Převzato z knihy Culinaria Maďarsko.

Plněné zelné listy

Roštěná Eszterházy, (Eszterházy rostélyos)

10 porcí

1,6 kg roštěnky, 200 g sádla, 100 g másla, 100 g cibule, 250 g mrkve, 250 g petržele, 100 g mouky,

2 citróny, 3 dcl bílého vína, 7 dcl kysané smetany,

1,5 l vývaru z kosti, sůl, mletý pepř, bobkový list, cukr, hořčice, zelená petrželka

Plátky z roštěnky naklepeme, osolíme, poprášíme moukou a po obou stranách opečeme. Potom je vybereme z tuku, dáme do nádoby z jemného skla a přikryjeme pokličkou. Na zbylém tuku rozpustíme trochu másla, přisypeme mouku a uděláme bledou zápražku. Přidáme jemně nakrájenou cibuli, osmažíme a přilijeme vývar a bílé víno. Osolíme, opepříme, ochutíme bobkovým listem, povaříme a nalijeme na roštěnky. Pod pokličkou dusíme na mírném ohni. Když se tekutina vyvaří, přidáme vývar nebo víno. Mezitím nakrájíme mrkev a petržel na tenké dlouhé proužky. Na rozpuštěném másle osmažíme cibulku, přidáme nakrájenou zeleninu, osolíme, opepříme a dusíme do poloměkka. Když jsou roštěnky měkké, přilijeme k nim kysanou smetanu, poloměkkou dušenou zeleninu a vše dochutíme mletým pepřem, cukrem, hořčicí, citrónovou šťávou a trochou strouhané citrónové kůry. Na mírném ohni ještě chvíli povaříme.

Podáváme s makarony, špagetami, dušenou rýží nebo vařenými brambory.

Roštěná Eszterházi

Rybí polévka z různých druhů ryb, (Halászlé vegyes halból)

asi 1,5 kg různých ryb (kapr, sumec, malý jeseter, okoun), sůl, 1 paprika, 1 rajče, 2 středně velké cibule, 1 lžíce mleté pálivé papriky, 1 - 2 pálivé papriky, podle chuti, bílý chléb

Ryby zbavíme šupin, vykucháme je (mlíčí a jikry uschováme), vykostíme a omyjeme. Nakrájíme je na menší kousky (po 50 - 60 g) a osolíme. Papriku a rajče rovněž nakrájíme na kousky a cibuli nakrájíme na kolečka. Rybí hlavy, větší kosti a ploutve dáme společně s cibulí do hrnce a přilijeme tolik vody, aby vše bylo dobře pokryté. Uvedeme do varu, přidáme mletou pálivou papriku a necháme 1 hodinu zvolna vařit. Hotový vývar přecedíme a dáme společně s kousky ryb do hrnce. Přidáme jikry, mlíčí, kousky rajčete a papriky a asi 20 minut vaříme při vysoké teplotě.

Polévku nesmíme míchat, pouze potřásáme nebo kýváme hrncem sem a tam.

Při podávání se polévka často posype kroužky pálivé zelené papriky. Vždy se zvlášť podávají čerstvé nebo sušené pálivé papriky, aby si mohl každý polévku ještě okořenit podle chuti.

K polévce se podává bílý chléb.

Polévka je stejně chutná, připraví-li se základ z malých, ne tak oceňovaných ryb.

Můžeme ji připravit také pouze z jednoho druhu ryb, ale polévka z různých druhů je aromatičtější.

Převzato z knihy Culinaria Maďarsko.

Rybí polévka

Sékelský guláš (Sékelygulyás)

10 porcí

1,6 kg vykostěného vepřového masa, 200 g sádla,

300 g cibule, 50 g mouky, 2 kg kysaného zelí, 1 l kysané smetany, saturejka, česnek, sůl, růžová (může být i červená) paprika, kmín, vývar

Vepřové maso nakrájíme na kostky 2 x 2 cm a umyjeme ve studené vodě. Jemně nakrájenou cibulku osmažíme dozlatova na rozpáleném tuku, přidáme papriku, česnek a kmín, podlijeme trochou vývaru a vydusíme až na tuk. Přidáme maso a pod pokličkou dusíme na mírném ohni za občasného zamíchaní a podlití. K poloměkkému masu přidáme propláchnuté scezené zelí, zamícháme, podle potřeby přilijeme trochu vývaru a přikryté dusíme. Když je maso i zelí měkké, zalijeme smetanou, dobře rozmícháme a posypeme saturejkou.

Podáváme na předehřáté míse s čerstvým chlebem.

Sékelský guláš

 

Telecí paprikáš, (Borjúpaprikás)

800 g telecího plecka (bez kosti), 1 středně velká cibule, 50g tuku, ½ lžičky mleté papriky, sůl

2 papriky, 1 středně velké rajče, 300 g zakysané smetany, 2 – 3 lžíce mouky, zakysaná smetana na ozdobu

Maso nakrájíme na kostky (velikost 3 cm nebo více). Cibuli nakrájíme nadrobno a osmahneme na tuku dozlatova. Odstavíme, posypeme mletou paprikou a zalijeme 2 – 3 lžícemi vody. Krátce povaříme, přidáme maso, osolíme a za častého míchání dusíme, podle potřeby přilijeme trochu vody. K téměř hotovému masu přidáme na proužky nakrájené papriky a rajče a povaříme doměkka.

Ve smetaně rozmícháme dohladka mouku, směs přidáme k masu a ještě jednou krátce povaříme.

Hotové jídlo ozdobíme kopečky zakysané smetany.

Převzato z knihy Culinaria Maďarsko.

Telecí paprikáš

Vepřový perkelt, (Sertéspörkölt)

800 g vepřového masa (ramínko nebo kýta), 1 velká cibule, 2 – 3 papriky, 1 velké rajče, 60 g tuku

½ lžičky sladké mleté papriky, sůl, 1 paprika na ozdobu

Maso nakrájíme na dvoucentimetrové kostky. Cibuli nakrájíme nadrobno. Papriky zbavíme semeníků a nadrobno nakrájíme, rajče nakrájíme na osminky. Cibuli podusíme na tuku. Odstavíme a přidáme mletou papriku a maso. Postavíme znovu na oheň a několik minut za stálého míchání opékáme. Pak osolíme, přidáme nakrájené papriky a rajče. Přikryté dusíme ve vlastní šťávě, do které podle potřeby přilijeme trochu vody.

Hotový pokrm ozdobíme kroužky papriky. Podáváme s noky nebo tarhoňou, s čerstvým hlávkovým salátem nebo nakládanou zeleninou.

Převzato z knihy Culinaria Maďarsko.

Vepřový perkelt

Zbojnické maso na rožni (Ráblóhús nyárson)

10 porcí

500 g svíčkové, 500 g panenské svíčkové, 500 g telecího masa, 500 g uzené slaniny, 400 g cibule

300 g žampiónů, 1 kg brambor, 100 g mouky, 400 g sádla, hrst zelené petrželi, sůl, mletý pepř,

mletá paprika

Všechny druhy masa pokrájíme na stejné kousky, naklepeme tupou stranou nože, osolíme a opepříme. Na poloviční plátky nakrájíme slaninu, menší cibule rozřízneme na čtvrtiny. Napichujeme na jehly v tomto pořadí: houby, cibule, slanina, plátky brambor a maso. Pečeme na rožni za častého otáčení. Když je vše poloměkké, osolíme, opepříme, poprášíme moukou a potíráme rozpuštěným tukem. Hotové podáváme na předehřáté míse přelité trochou horkého tuku, posypané mletou paprikou a čerstvou petrželí.

Jako příloha se hodí nakládaná zelenina nebo zeleninový salát.

Zbojnické maso

Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Jak se k nám dostanete
Maďarské pochoutky
Pekařská 407/18
602 00 Brno-střed

 
Kontakty
Zákaznická podpora
(Po-Pá, 8-16 hod.)
Copyright 2022 Maďarské Pochoutky. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz